Cart

Параванът - загадъчност и практичност.

Параванът - загадъчност и практичност.

Макар и пренесен преди четири века в Европа, параванът продължава да пази източната си загадъчност. Той привлича със своята артистичност и неизменно поражда размисли, какво остава скрито зад него. Същевременно параванът е и функционален предмет за организиране на пространството и дори може да бъде архитектурен елемент, които прикрива недостатъците на помещението.

И така, практическата задача на параванът е временно да раздели стаята на зони. Конструкцията е лека и може да се премести за секунди в зависимост от настроението, наличието на гости или дейностите през деня. Това прави параваните много популярни не само в дома, но и в офисите и салоните за красота. С тяхна помощ може да се отдели пространството около тоалетната масичка или зона за преобличане, да се направи кътче за четене или отдих. Например, ако поставите решетъчен параван до любимото си кресло, това ще създаде илюзията за уединение.

Параваните могат да имат различни конструкции, като най-разпостранени са три: с отделни крила, тип щора и гъвкави. 

Параван с крила – това е изначалната конструкция на този предмет от интериора. Представлява твърда конструкция от отделни модули, съединeни на принципа на хармониката. Най-често параваните се изработват от дърво – изцяло или в комбинация с плат или декоративна хартия. Други популярни материали са бамбука, кованото желязо, стъклото и дори пластмасата. Тъй като този предмет от интериора има колкото практическа, толкова и декоративна функция, украсата е задължителен елемент – в зависимост от използвания материал може да бъде рисунка, дърворезба или позлата. Съвсем не е задължително параванът да бъде в класическия източен стил – позволени са всякакви вариации от барок до хай-тек в зависимост от интериора на дома ви.

Самите крила на паравана варират от две до безброй – на практика не съществуват никакви ограничения. Най-често се обаче се срещат паравани с три или четири крила. Средната им ширина е между 40 и 60 см. С тези размери на параванът е лесно преносим и не натоварва прекалено пространството.

Параванът тип „щора” се използва най-често в офисите, тъй като успешно разделя работното пространство на части. Ще го видите също така в кафенетата и медицинските центрове. За да бъде устойчива конструкцията са необходими крачета с широка основа или релса с колелца. Последните могат да изиграят ролята на мобилна стена.

Гъвкавите паравани се появяват в последните няколко десетилетия. Те са съставени не от крила, а от единична стена, която може да се моделира според желанието и така да оформи цял лабиринт. Конструкциите могат да бъдат изключително разнообразни, но най-често са изработени от отделни ребра със гъвкава връзка. Голямото им предимство е, че ако параванът временно не е необходим, лесно може да се свие на компактно руло.

Параванът е безценен, ако съвместявате няколко функции в едно помещение – например кухня и столова, спалня и баня, дневна и работен кабинет. Трябва да споменем също, че според древното китайско изкуство за хармония с околната среда „Фън Шуй” той пази от отрицателни енергии и привлича късмета.